SPECIFIC NUTRACEUTICALS

Vi-Mi

Vitaminler ve Mineraller

Vitaminler & Mineraller

Auxiliumplus ve Stateraplus bileşenleri ( Vitamin ve Mineraller ) Hakkında Kısa Bilgiler.


"SELENYUM"

Selenyum vücudun hastalıklara ve strese karşı direncini arttırır.

Antioksidan aktivitedeki rolünden dolayı serbest radikal hasarını ve iltihabı düşürür. Selenyumun kanserin yaygın biçimlerini önlemeye, virüslerle mücadele etmeye, kalp hastalığına karşı savunmaya yardımcı olarak ve astım gibi diğer ciddi koşullarla ilişkili semptomları yavaşlatarak vücudunuza yarar sağladığı anlamına gelir. Selenyum vücut için çok önemli olmasına rağmen, çoğu insanın depolamada eksik kaldığı bir mineraldir.

"BALIK YAĞI"

EPA ve DHA balık yağında bol miktarda bulunur.

Balık yağı cildi güzelleştirmekten, vücuttaki enflamasyonu azaltmaya, kemik yoğunluğunu güçlendirmekten, beyin gücünü arttırmaya kadar uzanan pek çok faydası bulunmaktadır. infertilite tedavisinde ise hem erkek hem kadın için en önemli gıda takviyelerinden olup tedavi diyetinde ve sürecinde kullanılması önerilmektedir. 

"B2 VİTAMİN"

Vücudumuzdaki karbonhidrat protein ve yağların kullanılmasını kolaylaştıran B2 vitamininin diğer özellikleri de şöyledir;

  •  Sağlıklı bir sinir sistemi için gereklidir.
  • B2 vitamin antioksidan etkiye sahiptir.
  • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir.
  • Kataraktı önler.
  • B2 vitamin saç ve cilt sağlığı için faydalıdır.
  • B vitaminlerinin eksikliği kanser riskini artırır. 

"ASTAKSANTİN"

Serbest radikaller erken hücre ölümüne yol açar ve kansere yol açabilen DNA hasarı ve mutasyonuna neden olurlar. Özellikle bağışıklık hücreleri serbest radikallere karşı oldukça açık ve savunmasızdırlar. Klinik çalışmalar Astaksantin'in oksidasyon ve serbest radikallerin yol açtığı DNA hasarını azaltabildiğini ve bağışıklık sisteminin daha iyi işleyişine katkıda bulunduğunu göstermiştir. -Laboratuvar testlerine göre; -C vitamininden 6000 kat, -CoQ10 800 kat, -E vitamininden 550 kat, -Catechins' den ( yeşil çay ) 550 kat, -Alpha lipoik asit 'den 75 kat, -Beta Caroten' den 40 kat, -Üzüm çekirdeğinden 17 kat, Daha etkili bir antioksidan özelliği göstermektedir. Vücutta en etkili DNA hasar onarımını yapar ve ayrıca sağlıklı mitokondrial ( hücre motoru ) çalışmasını sağlar.

"LİKOPEN"

Yapılan araştırmalar yüksek likopen alımının kardiyovasküler sağlığa olumlu etkilerini göstermektedir.

  • Likopen, egzersizin yol açtığı astım belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Likopen yağlı cilt dokusunda birikebilen güçlü bir antioksidandır. Likopenin cilt dokusundaki yoğunluğu fazlalaştıkça güneş ışınlarının sebep olabileceği serbest radikal bazlı hasarlar ve cilt yaşlanmaları azalmaktadır.

"VİTAMİN E"

En iyi antioksidandır. Serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek kanser gibi dejeneratif hastalıkların oluşmasını engeller. Hücre zarı ve taşıyıcı moleküllerin lipid kısmını stabilize ederek hücreyi serbest radikaller, ağır metaller, zehirli bileşikler, ilaç ve radyasyonun zararlı etkilerinden korur. Bağışıklık sisteminin aktivitesi için gereklidir. Göz sağlığında retina ve katarakt için hayati önem taşır.Yaşlanmaya karşı koruyucu ve ortaya çıkan hafıza kayıplarını da önleyici etkisi vardır.

"GLUTATYON"

Çok güçlü bir toksin temizleyici ve bağışıklık sistemi güçlendiricidir.

Glutatyon, sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Vücut kendi glutatyonunu bir kısmını üretse de düşük gıda kalitesi, kirlilik, zehirli ortamlar, stres, enfeksiyonlar ve radyasyon glutatyonun vücuttaki oranını azaltmaktadır.

Glutatyonun en büyük faydası, onun toksinler (civa, ağır metaller vb.) ve serbest radikaller gibi vücudumuzdaki zararlı bileşenleri yakalamak için çalışan sülfür grubu taşımasıdır ve yakaladıktan sonra da onları vücuttan uzaklaştırmasıdır. Ağır metal bombardımanına tutulduğumuz günümüz dünyasında büyük önem taşımaktadır.

"Betaine HCL"

Midede doğal olarak oluşan sindirime yardımcı kimyasal doğal bir hidroklorik asittir.

"Betaine HCL" mide asidini yükselterek pepsin enzimini aktive eder.

Besinlerin yeterince sindirilmesini ve ince bağırsağa gönderilmesini sağlar. Böylece alınan gıda ve gıda takviyeleri vücuda istenen verimi sağlayacaktır. 

"Myo-inositol"

Diyet örüntüsü embriyo, fetüs gelişimi ve anne sağlığı için oldukça önemlidir.

Özellikle mikro besin öğeleri alımındaki yetersizliliğe ile infertilite, fetal gelişim bozuklukları ve kronik hastalıklar arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Mikrobesin ögelerinden biri olan inositol bir B grubu vitaminidir. İnositolün hücresel fonksiyonların yürütülmesinde, kemik oluşumunda, sinir sistemi ve üreme sisteminde önemli görevleri bulunmaktadır. 

"COENZYM Q 10 ( UBİQUINOL )" 

CoQ10 doğal olarak vücutta bulunan bir enzimdir. Yaşın ilerlemesi ile azalır. Serbest radikallerin zararsız hale getirilmesinde çok etkilidir. Hücre içerisinde Glutatyon ve SOD ( süperoksitdimustaz ) ile ortak çalışarak enerji üretir. Çalışmalar Oosit kalitesinde ve miktarındaki yaşa bağlı düşüşü, CoQ10 ile tersine çevrildiğini göstermektedir. Oosit, tüm vücut hücrelerinin mitokondri konsantrasyonları arasında yer alır ve olgunlaşma ve yumurtlama döneminde çok fazla enerji kullanır. Dolayısı ile CoQ10 seviyesi düşük olursa enerji üretimi düşer ve buna bağlı olarak Oosit kalitesi de düşer ve Oksidatif stres artar. Ubiquinol, antioksidan olarak yararlanılan, CoQ10'un aktif hale dönüşmüş formudur. Ubiquinol, CoQ10'un tersine antioksidan olarak görev yapabilmesi için E vitaminine ihtiyaç duymaz. Burada sunulan formu, sekiz kat daha biyo - kullanılabilirdir ve böylece düşük dozlarla, daha yüksek kan konsantrasyonlarına ulaşılabilir.

"D-KİRO-İNOSİTOL"

İnositol, metabolik sendrom ve polikistik over sendromu (PKOS) ile ilişkili rahatsızlıkların, ovalasyon, yüksek tansiyon, yüksek trigliserit ve yüksek testosteron seviyeleri gibi rahatsızlıkların tedavisinde oral olarak yaygın olarak kullanılır. Ayrıca depresyon, şizofreni ve anksiyete bozuklukları için de kullanılır, ancak bu kullanımları destekleyen sınırlı bilimsel kanıtlar vardır.

"VİTAMİN 6"

Yeterli B6 vitamini alarak tip iki diyabet, kalp hastalıkları, obezite gibi kronik inflamasyon ile bağlantılı hastalıkların ortaya çıkma riski azaltılabilir ayrıca hafıza geliştirme, sinir sistemi koruma ve karaciğer fonksiyonlarını düzenleme özelliği vardır.

"KOENZIM Q10"

Koenzim Q10 vücudumuzda doğal olarak bulunan ve temel görevi gıdaların enerjiye dönüştürülmesi olan bir moleküldür.

Koenzim Q10 serbest radikalleri nötralize ederek hücre yapısını koruyor ve yaşlanmanın vücuda yarattığı olumsuz etkilerin yavaşlatılmasında kalp hastalıkları ve kanser gibi hayati risk yaratan hastalıklara kadar pek çok sağlık sorununa karşı vücudun direncini arttırıyor. 

"ALFA LİPOİK ASİT"

Alfa Lipoik Asit hem suda hem de yağda çözüne-bilme yeteneğine sahip ve antioksidan özellikte vitamin benzeri bir maddedir.

Alfa Lipoik Asit C ve E vitamini Koenzim Q10 ve Glutatyon gibi diğer antioksidanlar arasında güçlü bir antioksidan ağ oluşumunu destekleyerek diğer antioksidanların vücutta kullanımını artırır. 

"VİTAMİN C"

C vitamininin faydaları arasında ilk sırada vücudun direncini artırması ve savunma sistemini güçlendirmesi sayılabilir.

C vitamini bu faydalarından başka demir minerali ve folik asidin kana geçmesini kolaylaştırarak kansızlığı önlemede etkilidir yara ve yanıkların hızlı iyileşmesine katkıda bulunur. Antioksidan özellikleri ile meme kanseri ve deri kanserinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Ayrıca vücut sağlığı kadar cilt sağlığı için de C vitamini çok önemlidir. Cildi serbest radikallere karşı ve güneşin zararlı etkilerine karşı korur, dış etkenlere karşı güçlendirir. 

"FOLİK ASİT" ( CALCIUM I - METİLFOLAT )

Suda çözülen bir B vitamini olup, hücrenin sağlıklı bölünmesi, kan hücrelerinin oluşması için önemlidir. Hamileliğin normal devamı, Oosit kalitesi ve olgunlaşması içinde önemli kabul edilir. İnfertil kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar, folik asit alımının foliküler sıvıdaki folat seviyelerini artırdığını ve hemosistein düzeylerini azalttığını ortaya koymuştur. Foliküler sıvı daha iyi embriyo kalitesi ve sağlıklı gebelik şansı ile ilgilidir. Vücutta hücre çoğalmasını kontrol eden DNA ve RNA üretimine yardım ederek yeni hücrelerin yapımında önemli rol oynar.  

"MİYOİNOSİTOL - D CHİRO İNOSİTOL"

Foliküler sıvının kritik bir bileşenini oluşturur ve sağlıklı folikül gelişiminde rol oynar. Luteinleştirici hormon ( LH ) seksesyonunu pozitif yönde uyaran, ovülasyon stimülasyonu için gerekli folikül uyarıcı hormon ( FSH ) salınımını yumurtalık gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. PCOS lu kadınlarda Oosit kalitesini artırmak ve iyi gebelik oranları için Myo - inositol ve folik asit kombinasyonu en etkili kombinasyondur. Folik asit tek başına yetersizdir. Myo - inositolün 40/1 oranında D - Chiro inositol ile birlikte alınması faydalanma oranını artırır. Laboratuvar çalışmalarında 12 haftalık Myo - inositol, D - chiro inositol ve folik asit takviyesinin yumurtalık bozukluğunu tersine çevirdiğini ve gebelik oranında %18,3 den %36,6 ya yükselttiğini göstermiştir.

"VİTAMİN B12"

Diğer B vitaminleri gibi, B12 vitamini de suda çözünen bir vitamindir. Suda çözünen vitaminler direkt kana karışır böylelikle karaciğere uğramaz. Yani insan vücudu kobalamin depolamaz. Fazla veya istenmeyen miktarlar idrarla atılır. Yapısal olarak, B12 vitamini en karmaşık vitamindir. Ayrıca en büyüğüdür. Kobalamin ancak bakteri fermantasyonu sentezi yoluyla endüstriyel olarak üretilebilir.


SPECIFIC NUTRACEUTICALS